31 May 2015
Mayıs 31, 2015

E-Ticaret Nedir? Verilen E-Ticaret Destekleri Nelerdir?

Mayıs 31, 2015

E-ticaret nedir? E-Ticaret sitelerine yönelik verilen destekler nedir? Ve bu desteklere nasıl başvurulur? Destek ödemeleri nasıl alınır?

e-ticaret

E-ticaret nedir?

E-Ticaret (elektronik ticaret) için birçok tanım bulunmaktadır. E-ticaret (ecommerce) her hangi bir ürünün ve servisin bilgisayar, internet kanallarıyla (EFT, akilli kart, post cihazları) kullanılarak satılması veya satın alınmasıdır. Diğer bir tanımı da e-ticaret satış işlemlerinin internet ortamında yapılmasıdır.

E-ticaret siteleri yılın 365 günü, günün 24 saati size hizmet sunuyor. Bu sitelere girerek milyonlarca firmanın bilgilerine, ürünlerine ve mal taleplerine ulaşmanız mümkün. Örneğin, Türkçe dahil 25 dilde yayın yapan,B2B sitesi Kompass’ta 4 milyon 300 bin adet firma ve 59 bin çeşit ürün bulunuyor. Bu siteye girdiğinizde muazzam bir veri tabanına ulaşıyorsunuz. Aynı zamanda kendi şirketinizle ilgili bilgileri bu sitelerde yayınlayarak potansiyel alıcılara ulaşabiliyorsunuz. Dünyanın en popüler sitelerinden biri olan Çin menşeli Alibaba.com’un ise 200 ülkede 15 milyon üyesi var. Alibaba.com özellikle ihracat ve ithalat yapmak isteyenlerin takip ettiği bir site.

Günümüzde e-ticaretin önemi gittikçe artmakta artık bir çok firma ürünlerini ve kendilerini e-ticaret platformları üzerinden tanıtmaktadır. E-ticaretin firmalara bir çok avantaj sağlamaktadır ancak biz burada sadece sizlere e-ticarete yönelik teşvikler hakkında bilgi vermeyi amaçlıyoruz.

Ekonomi Bakanlığı İhracat Teşvikleri kapsamında e-ticaret sitelerine yapılan üyelik harcamalarınızın %70’ini geri vermektedir. Bu destek sadece bir site için değil bir çok e-ticaret sitesine yapılan üyelikler içinde geçerlidir.

Bakanlık tarafından onay verilmiş e-ticaret siteleri aşağıda sıralanmıştır:

alibaba.com
all.biz
archiexpo.com
bncnetwork.net
bysharing.com
chemorbis.com
directindustry.com
dnb.com
dothealth.com
environmental-expert.com
exportaworld.com
exportpages.com
fibre2fashion.com
fordaq.com
kompass.com
medicalexpo.com
mfg.com
nauticexpo.com
panjiva.com
psi-network.de
steelorbis.com
stonecontact.com
tecdoc.de
techpilot.net
tradeatlas.com
tradekey.com
tuningtr.net
turkishbusinessplatform.com
turkishexporter.net

Eğer firmanız bu sitelerden birine/birkaçına üye ise ya da üye olmayı düşünüyorsa %70 teşvik hakkınız bulunmaktadır.

Detaylı bilgi almak için bizimle irtibata geçiniz.