İhracat Teşvikleri

İhracat teşvikleri ya da bir diğer adıyla ihracatta devlet yardımları; Devletin ihracatçı şirketlere yurtdşına açılmaları, yeni pazarlar keşfetmeleri ve ihracatlarını artırmaları amaçlarıyla verdiği nakdi teşviklerdir.

Kimler İhracat Teşviklerinden Faydalanabilir?

Limited, Anonim, Komandit ve Kolektif Şirketler ile işbirliği kuruluşları (dernekler, ticaret ve sanayi odaları, birlikler).

İhracat Teşvikleri Nelerdir?

 • Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi: ISO 14001, CE işareti, TSE belgeleri ve ihracat için gerekli laboratuvar analiz giderlerinin bir kısmının devlet tarafından karşılanması.
 • Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi: Fuar stant alanı kirası ve gidiş dönüş uçak bileti ile otel masraflarının bir kısmının devlet tarafından desteklenmesi.
 • Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi: Yurt dışında yapılan reklam ve tanıtım harcamaları ile yurt dışında açılacak ofis, depo, showroom kira giderleri ve yurt dışındaki marka tescil giderlerinin desteklenmesi.
 • TURQUALITY Desteği: Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlerin birer dünya markası haline gelmesi amacıyla yaptıkları tüm harcamaların desteklenmesi.
 • Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği: İhracat amaçlı şirketlerin yurt dışı gezilerindeki gidiş dönüş uçak bileti, otel ve araç kiralama giderleri, alınacak ücretli pazar araştırması raporları,yurt dışı şirket alımına ilişkin mali ve hukuki danışmanlık hizmetleri ve e-ticaret sitelerine üyelik giderlerinin desteklenmesi.
 • Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi: İşbirliği kuruluşlarının (dernekler, birlikler, ticaret ve sanayi odaları) en az 10 şirket ile birlikte geliştirdiği projeler kapsamında yapılacak ihtiyaç analizi, eğitim&danışmanlık ve yurt dışı ticaret heyeti ile alım heyetleri gibi faaliyetlerin giderlerin desteklenmesi.
 • Özel Statülü Şirketler: Şirketlere dış ticaret sermaye şirketleri ile sektörel dış ticaret şirketleri statüsü verilmesi
 • Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi: Yazılım ve Bilişim şirketleri (yurtdışına satış yapmaları amacıyla oluşacak giderler), Film ve Dizi sektöründe faaliyet gösteren şirketler (yurt dışına film ve dizilerin pazarlanması amacıyla yaptıkları harcamalar), Hastaneler (yurtdışından hasta getirmek amaçlı faaliyetler) ve Üniversitelerin (yabancı öğrenci getirmek amacıyla faaliyetleri) desteklenmesi.

İhracat Teşvik Danışmanlığı

ProTeşvik olarak sunduğumuz hizmetler:

 • Şirket ya da kurumunuza özel olarak hangi faaliyetler için ne tür teşviklerden faydalanılabileceğinin tespiti.
 • Faydalanılacak teşvikler ile ilgili belgelerin düzenlenmesi ve adınıza başvurunun gerçekleşmesi.
 • Teşvik durumunun takibi.
 • Teşvik başvurusundan, şirket banka hesabınıza devlet tarafından para yatırıldığı ana kadar her aşamada danışmanlık hizmeti sunulması.

Danışmanlık Hizmeti Sunduğumuz İhracat Teşvikleri

 1. Yurtdışı Ofis Mağaza ve Depo Kira Teşviği
 2. Yurtdışı Tanıtım Desteği
 3. Yurt Dışı Fuar Teşviği
 4. TURQUALITY İşlemleri
 5. Yurtdışı Seyehat Teşviği
 6. Bilişim Sektörüne Yönelik Teşvikler
 7. Yurtdışı Marka Tescil Teşviği
 8. Hastane ve Sağlık Turizmi Teşvikleri
 9. Dizi-Film Sektörü Teşvikleri
 10. Üniversitelere Özel Teşvikler
 11. Pazara Giriş Belgeleri Teşviği
 12. UR-GE Teşviği