03 Eki 2013
Ekim 3, 2013

Ticaret Müşavirleri Değerlendirme Toplantısı

Ekim 3, 2013

ticmus_toplantiOrtadoğu, Kuzey Afrika ve Komsu Ülkeler Ticaret Müşavirleri Değerlendirme Toplantısı, Ekonomi Bakanlığı tarafından kurulan yetkili bir ekiple gerçekleştirdi.

Toplantının ana gündemini “Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Komşu Ülkelerde Son Dönem Yaşanan Gelişmelerin Bölgeyle Olan Ekonomik ve Ticari İlişkilerimize Etkileri” konusu oluşturdu. Toplantıya, Ekonomi Bakanlığı yetkilileriyle beraber, Ortadoğu Kuzey Afrika ve Komşu ülkelerinde yer alan, farklı 24 ülkede görev yapan toplam 43 Ticaret Müşaviri ve Ataşesi katıldı.

Toplantı Nerede Yapıldı? Toplantının Açılışı:

Ticaret Müşavirleri Değerlendirme Toplantısı, Ekonomi Bakanlığı Kampüsü’ndeki, Hikmet Esen Konferans Salonu’nda yapıldı ve Ekonomi Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN’ın konuşması ile başladı. Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler Genel Müdürü Sayın Ümit Yalçın,” Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Komşu Ülkelerde Son Dönemde Yaşanan Gelişmeler ve Bu Gelişmelere Yönelik İkili ve Bölgesel Siyasi Yaklaşımlarımız” başlığı altında bir değerlendirmelerde bulundu. Daha sonra, toplantıya katılan Ticaret Müşavirleri ve Ataşelerinin, görev yaptıkları ülkeler ve bölgelere yönelik değerlendirmeler hakkında bilgiler verildi.

Suriye Ülkesi de dahil edildiğinde (toplam 25 ülke), toplantıya katılan Ticaret Müşavirlerimizin ve Ataşelerimizin görev yaptığı coğrafya:

  • 6,5 trilyon dolar ile dünya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla(GSYH)’nın %9’unu;
  • Toplam 605 milyon nüfusu ile dünya nüfusunun %9’unu;
  • Toplam 2,1 trilyon dolar ile dünya mal ve hizmet ihracatının %9.5’ini;
  • Yaklaşık 1,7 trilyon dolar ile dünya mal ve hizmet ithalatının %7.5’ini;
  • Dünya hizmet ihracatının %6,1’ini ve
  • Hizmet ithalatının %9’unu, oluşturmaktadır.

Bu veriler;  Ortadoğu Kuzey Afrika ve Komşu ülkelerinde yer alan coğrafyanın, ülkemizin ticari ve ekonomik ilişkilerini geliştirmesi bakımından ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Ticaret Müşavirleri Firma Buluşması Etkinliği Yapılacak!

Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Komsu Ülkeler Ticaret Müşavirleri Değerlendirme Toplantısı’nda belirlenen bir karar ile, 4 Ekim 2013 Cuma günü, Ankara’da (JW Marriott Hotel’de),“Ticaret Müşavirleri-Firma Buluşması Etkinliği” gerçekleştirilecektir. Bu Etkinlik kapsamında, değerlendirme toplantısı nedeniyle Ankara’da bulunan 43 Ticaret Müşaviri ve Ataşesi ile beraber, Ekonomi Bakanlığı bünyesindeki Ülke Masası Uzmanları, Suriye Ülkesi de dahil 25 ülke için oluşturulan 38 ülke masasında, yaklaşık olarak 570 firmanın katılacağı ve bu firmaların yetkilileri ile bir araya gelecek ve görüşmeler gerçekleştireceklerdir. Yapılacak bu etkinlik kapsamında , Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonunda düzenlenecek öğle yemeği programına; Bakanlık yetkilileri, iş dünyasını oluşturan STK’ların başkanları, Ticaret Müşavirleri/Ataşeleri ve Etkinliğe ilgi gösteren firmaların yetkilileri katılacaklardır.

Haber Kaynağı: Ekonomi Bakanlığı