Yatırım teşvik belgesi başvurusunu yapmadan önce çoğu yatırımcının aklına takılan bir sorudur. Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında yeni yatırım için eski, kullanılmış ikinci el makine alabilir miyim?

Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında kullanılmış yerli makine ve teçhizat temin edilemez. Ancak, İthalat Rejimi Kararı uyarınca yayımlanan “Kullanılmış veya Yenileştirilmiş Olarak İthal Edilebilecek Bazı Maddelere İlişkin Tebliğ” hükümleri uyarınca ithali mümkün olan kullanılmış ithal makine ve teçhizat (karayolu nakil vasıtaları hariç) ile İthalat Rejimi Kararının 7. maddesi uyarınca ithaline izin verilen kullanılmış ithal makine ve teçhizat teşvik belgesi kapsamında yurt dışından alınarak ithal edilebilir.

Yatırım teşvik belgesi kapsamında yeni yapılacak yatırımlar için yurt içinden, yerli firmalardan ikinci el makine ve teçhizat alımı desteklenmemektedir.